Kaamose Avala ärikvartali teisele büroohoonele Polaris omistati LEED Gold keskkonna sertifikaat. Kvartali esimene büroohoone Electra pälvis sertifikaadi novembris.
Rahvusvaheliselt tunnustatud LEED ehk Leadership in Energy and Environmental Design sertifikaat kinnitab, et Polarise ärihoone projekteerimisel, ehitamisel on järgitud ja kasutamisel hakatakse järgima keskkonnasäästu ja säästva arengu põhimõtteid.
„Sertifikaat annab kinnituse, et oleme hoonele seatud kõrged kvaliteedinõuded keskkonnasäästlikkuse ja töökeskkonna osas täitnud,“ rääkis Kaamos Ehituse juhatuse liige Reimo Rootsma. Ta lisas, et sertifikaadi omistamine protsess oli pikk ja aeganõudev, aga lõpptulemusena annab hoonele kvaliteedimärgise, mis loob tiheda konkurentsiga ärikinnisvaraturul kindlasti pikajalise konkurentsieelise.
Kaamose Polarise ärihoonele omistati LEED Gold sertifikaat märtsis, kuid kvartalis esimesena valminud büroohoone pälvis sertifikaadi mullu novembris. Rootsma sõnul said Avala ärimajad Polaris ja Electra kõrgemad skoorid just innovatsiooni ning vee- ja energiakasutuse (hoone kütmine, jahutamine ja elektritarbimine) tõhususe eest.
„Suurimaid argumente Avala ärikvartali vastutustundlike ja keskkonnasõbralike eesmärkide toetuseks on Tallinna suurim päikesepark, mis toodab arvestatava osa kvartali elektritarbimise mahust kohapeal. Samuti hoonete pidev sisekliima monitoorimine, mis tagab ka jooksva energiasäästu,“ kinnitas Rootsma. Veetarbimise vähenemiseks on eelistatud säästlikumaid segisteid ja WC potte ning kvartali välihaljastus on valitud selline, mis ei vaja eraldi kastmist.
Polarise LEED sertifikaadi nõustamise aitas läbi viia Forus Group. Foruse energiatõhususe osakonna juhi Kairi Nõuliku sõnul on nad Baltikumis nõustanud üle 30 hoone LEED sertifitseerimist. „Polarise maja oli meie jaoks aga esimene, kus hoone kogus punkte ka selles kasutusele võetud nn virtuaalse elektrijaama lahenduse eest, mis vähendab hoone energiatarvet,“ lisas Nõulik.
Sertifikaat viitab samuti, kui jätkusuutlik on hoone asukoht ja hoone ehitamine, milliseid materjalide ja ressursse hoone ehitamisel on kasutatud ning kuivõrd on võimalik muuta hoone seal viibivate inimeste jaoks võimalikult mugavaks. Näiteks on Avala ärihoonetes riietusruumid ja pesemisvõimalused hoone -1 korrusel, et soodustada ratta ja jalgsi liikumist. Elektriautode kasutamise soodustamiseks on kvartalis aga spetsiaalsed laadimisvõimalused.
LEED-sertifikaadid jagunevad punktide järgi neljaks erinevaks tasemeks. Esimene taseme saavutamiseks on vaja koguda vähemalt 40 puntki, hõbedaks 50-59 puntki, kullaks 60-79 punkti ning plaatina tasemeks 80 ja enam punkti. Kaamos Polarise hoone omistas LEED Gold sertifikaadi 73 punktiga.