Koduostja meelespea: kuidas rääkida kaasa uusarenduse sisedisainis?

13.04.2021

Kui vanasse hoonesse kodu luues on võimalik oma maitse järgi toimetada vaid remonti tehes, siis uusarendusse kodu ostes saab hea planeerimise korral kaasa rääkida nii siseviimistluse kui ka -disainis ning kolida vastvalminud pinnale nii, et täiendavaid muudatusi polegi vaja teha. Mida ja millal  uusarendusse kodu luues arvestada?

Kaamos Kinnisvara sisekujundaja Aljona Radomski sõnas, et koduostu planeerides peaks ostja esmalt vastama küsimustele, mis talle kodu juures on kõige olulisemad: kas asukoht, planeering, hinnaklass?

Radomski sõnul mõjutab just piirkond nii maja välis- kui sisearhitektuuri ning sisekujunduslahendused kesk- ja äärelinna arendustes erinevad.

„Äärelinna rohelust ja vaikust eelistavad peamiselt lastega pered ja nende siseviimistluse valikutes domineerivad enamasti traditsioonilised skandinaavialikud värvikombinatsioonid ja praktilised, vastupidavad materjalid. Kesklinna korterites võib aga tihti kohata julgemaid lahendusi nii värvi kui ka materjalide valiku poolest,“ tõi sisekujundaja esile.

„Viimase aasta olukord on mõjutanud ka kodusisustuse maailma. Inimesed veedavad varasemast enam aega kodus ja pööravad aina suuremat tähelepanu ümbritsevale interjöörile. Viimase aja trendides peegeldub inimeste soov stressivaba keskkonna vastu, igatsus reisimise ja seikluse järele. Esile tulevad hygge, japandi, boho ja wabi-sabi stiilid, mille üldiseks jooneks võib nimetada vajadust inimese heaolule, mida soodustavad looduslikud materjalid ja helged rahulikud värvilahendused, sekka põnevad aktsendid,“ kirjeldas viimase aja sisekujundustrende Kaamos Kinnisvara sisekujundaja Aljona Radomski.

Uusarendusse kodu valides saab ostja varakult broneerides kaasa rääkida ka sisekujunduspakettide valimisel ehk valida välja endale meelepärasema viimistluse – seinavärvid, põrandakatte lahenduse materjalid või ka vannitoa plaadid.

„Hea kui valiku tegemisel tekiks inimesel juba tulevase interjööri osas umbkaudne kontseptsioon, kas lähtuvalt olemasolevatest mööbliesemetest või lihtsalt meelepärasest interjööri stiilist. Kui lähtepunkt on olemas, siis on siseviimistluse valiku tegemine kerge ja meeldiv,“ lausus Radomski.

Lisaks visuaalsele väljanägemisele tasub arendajalt uurida ka materjalide tehnilisi andmeid ja hoolduse spetsiifikat, näiteks kuidas puhastada spoonparketti, et selle ilu kestaks aastaid või kuidas õigesti plaadivuuke puhastada ja hooldada jne.

Kaamos Kinnisvara sisekujundaja rõhutas, et üldjuhul pakuvad arendajad uusarenduse kodudesse välja 3-5 terviklikku detailselt läbi mõeldud kontseptsiooniga siseviimistluse paketti, mis on omavahel kenasti seotud ja mida saab vajadusel ka omavahel kombineerida. „Selle tulemusel saadakse uued harmoonilised materjalide kooslused, mis toovad esile kliendi individuaalsust.“

Tarkvara, mis lihtsustab koduostja elu

Lisaks siseviimistlusele mängib kodu juures olulist rolli ka köök, mis on kodu kõige funktsionaalsem tsoon. Selle planeerimisel tuleks tähelepanu pöörata tehnika ja köögimaterjalide kvaliteedile. „Peidetud tehnika – nagu nõudepesumasin ja külmik – peab olema sobiva mahutavusega, nähtava tehnika puhul peab kindlasti peale funktsionaalsuse arvestama valitud köögimööbli materjalidega ja furnituuriga visuaalselt kokkusobivusega. Õnneks on tänapäeval tehnika disain hästi arenenud ning peale roostevaba terase ja musta klaasi koosluse saab leida palju muid materjalide ja värvide kombinatsioone, mis omavahel kokku sobivad,“ kirjeldas Radomski. Hea oleks, kui köögimööbli materjalid oleksid niiskuskindlad, vastupidavad auru ja kuumuse mõjule ning kergesti puhastatavad.

„Koduostja elu lihtsamaks tegemiseks oleme Kaamose uuemates arendustes kasutusele võtnud näiteks Gbuilderi tarkvara, mille abil saab klient lahendada kõik uue kodu valikutega seotud küsimused, sh teha siseviimistluse valiku paari klikiga kodust lahkumata. Korteri ostja saab ligipääsu online-keskkonnale, kuhu on koondatud kogu tema korteriga seotud info ning teostada seal korteriga seotud valikuid – näiteks valida kataloogist vannitoa plaadi, toa põrandakatte, santehnikat või hoopis köögimööblit,“ kirjeldas sisekujundaja, täpsustades, et kliendile tekib tema valikutest 3D mudel, kus ta näeb oma valiku terviklahendust ühes vaates. Tarkvara aitab ka arendajal juhtida projekti ning lihtsustab koostööd kontori, kliendi ja ehitusplatsi vahel.

Kaamos Kinnisvara sisekujundaja tõi veel esile, et kuna aina enam hinnatakse kodulahenduste valimisel looduslähedust, siis on ka arendajad keskendunud vastutustundlike ressursside kasutamisele. „Sellest lähtuvalt on meil näiteks Bulvari Kodude arenduses kasutuses tavapärasest ökoloogilisemad lahendused, mis pakuvad kliendile säästlikuma veetarbimisega sertifitseeritud santehnikat, ning loodusele ja inimesele ohutut seinavärvi, millel on Põhjamaade Ökomärgise ja Eesti Allergialiidu tunnustus“ kirjeldas Radomski, lisades, et iga aastaga saab ostja teadlikumaks ja see ergutab arendajaid jälgima trende, olema innovatiivne ning pakkuma parimaid tooteid, et uusarendusse kodu ostes vastata rohkem tarbijate vajadustele.