ERR : Lõuna-Eestis alustas tööd esimene spetsiaalselt tööstuse tarbeks loodud päikeseelekrijaam

04.02.2024

Sel nädalal sai allkirjad Valgamaa ühe suurima tööandja Combiwoodi ning Kaamos Energy tütaettevõtte  KC Energy koostööleping, mille kohaselt rajas KC Energy Combiwoodi tootmisüksuse tarbeks päikesepargi, mis tagab ettevõttele energia hinnakindluse järgmiseks 25 aastaks.

23.jaanuaril lülitati töösse Eesti üks esimesi, eraldi tööstusettevõtte tarbeks loodud päikeseelektrijaam Lõuna-Eestis, Helme alevikus. Tegemist on 1,4 megavatise võimsusega pargiga, mille toodangut kasutab otselepingu alusel kohalik puidutööstus.

Tegemist on Eesti ühe esimese sellist tüüpi lepinguga, mis tagab tehasele pikaajaliselt kindluse energiasisendi osas, kindlustades elektrienergiaga 30% tootmisettevõtte omatarbest ja tagab opereerimisele täisteenuse.

“Ehitasime Combiwoodile ärikliendi lahendusega päikesepargi, mis tähendab, et puidutööstus hakkab tänu pikaajalisele täisteenusele saama keskmisest turuhinnast soodsamat elektrit  ja seda järgmised 25 aastat.  See mõjutab oluliselt tehase kaalutud keskmist elektrihinda terve aasta lõikes. Paneelidega kaetakse ära kolmandik tehase tootmiseks vajaminevast elektrist,” märkis Kaamos Energy ja KC Energy tegevjuht Mihkel Loorits. “Selliseid lahendusi täna Eestis väga ei ole, aga tegemist on väga perspektiivika ning tööstustarbijate jaoks pikaajalist hinnastabiilsust ja varustatust tagava koostöömudeliga.”

Combiwoodi ja KC Energy koostöölepingu kohaselt ei ole eesmärk edastada päikesepargi toodetavat elektrit mitte võrku, vaid tarbida ära otse puidutööstuses. Loorits märkis, et KC Energy omab võimekust, et sarnaseid hinnagarantii lepinguid ka turul laiemalt pakkuda nii läbi kohapealsete energiatootmislahenduste kui ka läbi suuremate taastuvenergia tootmisüksuste.

Helme aleviku lähedal tegutsev Combiwood on 170 töötajaga Valgamaa üks suurimaid  tööandjaid. Tehas tegeleb liistude tootmisega ning 80% toodangust läheb ekspordiks. Combiwoodi juhatuse liige Priit Koha märkis, et koostöö KC Energyga sujus ladusalt, mis võimaldas ettevõttel oma fookust täielikult enda põhitegevusalal hoida.

“Olukorras, kus ümberkaudsed piirkonnas tegutsevad tööstused on olnud sunnitud kõrgete elektrihindade tõttu uksi sulgema, otsisime kodumaisel kapitalil põhinevaid lahendusi, kuidas krõbedad sisendhinnad kontrolli alla saada. Seda sõlmitud leping energiafirmaga meile ka võimaldab,” tõdes Priit Koha.

“Lisaks ei pidanud Combiwood ise projekti töölepanemiseks ning päikesepargi rajamiseks täiendavaid investeeringuid tegema, vaid KC Energy ehitas päikesepargi valmis täielikult oma kuludega,” märkis Koha.

KC Energy opereerimisportfell on täna ligi 100MW. Lähiajal on ettevõte käivitamas järgmisi tootmisis, mis peaks energiatootmisvõimsust suurendama 50MW võrra.

KC Energy poolt Combiwoodi jaoks loodud päikesepark pandi tööle tööle 23. jaanuaril.

Projekt leidis positiivset kajastust ERRi uudistesaates, mida saab vaadata siit https://etv.err.ee/1609226048/aktuaalne-kaamera