Kaamos kinnisvara juht Taimo Murer: maksumuudatused tõstavad järgmisel aastal ka uusarenduste korterite hinda.

19.04.2023

Kaamos Kinnisvara juhi Taimo Mureri sõnul tunnevad inimesed hoolimata kallinevast laenuturust jätkuvalt uusarenduste vastu huvi. Järgmise aastate kinnisvarahindades avaldub kasvava euribori kõrval ka inflatsiooni ja maksumuudatuse mõju.

„Kui aasta esimesed kuud olid Tallinna kinnisvaraturul aastatagusega võrreldes vaiksed, siis märtsi lõpp ja aprilli esimene pool tõi kaasa klientide aktiivsema huvi,“ kinnitas Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer.

Ta lisas, et kinnisvaraturu tehingud on seni olnud pigem läbimõeldud ja stabiilsed. Maa-ameti tehingute registri järgi nii 2022. aasta viimase kvartali kui selle aasta esimese kvartali ostu-müügi-tehingute maht on stabiilselt üle 4000, jäädes 2022. aasta alguse mahule alla. Kuna Maa-ameti tehingute info kajastab notariaalseid asjaõiguslepinguid, ei peegelda need veel möödunud aasta keskelt alanud müügitehingute langust ning ilmselt näeme lähematel kuudel nende lepingute mahu kahanemist. Tänasel turul sõlmitakse taas rohkem võlaõiguslikke lepinguid, mis jõuavad asjaõigusteks järgmise 12 kuu jooksul. „Kevade saabumisega on ka tänavu tarbijad aktiveerinud, kes ehk enne ostuotsuse pausile panid, kaaluvad nüüd taas koduostu tehingut. Möödunud nädalavahetusel toimunud Vikimõisa uusarenduse kliendipäeval ületas klientide aktiivne huvi kindlasti meie ootuseid,“ selgitas Murer.

Mureri sõnul toetab klientide kevadist aktiivsust energiahindade rahunemine ja pankadepakutavad lahendused tõusva eurobori mõju leevendamiseks, pakkudest klientidele võimalusi intressi perioodiliseks fikseerimiseks. „Kodulaen ei ole aga kahe aasta pikkune, vaid keskmiselt 25-aastane kohustus, mispärast tuleb hinnata võetud kohustuse lühi- ja pikaajalist mõju,“ rõhutas Murer.

„Turg on läbi teinud teatud hinnakorrektsiooni. See tähendab, et osade korterite tehingud tehakse täna tipphindadest veidi madalamal tasemel. Nii mõnegi arendusprojekti puhul sisaldub parkimiskoht, panipaik või köögimööbel hinnas, mille puhul pidi varasemalt ostuhinnale mitmeid tuhandeid juurdemaksma. Täna ongi oluline leida läbirääkimiste käigus tasakaal, mille turutingimused sobivad mõlemale osapoolele,“ lisas Murer.

Kaamos Kinnisvara juht lisab, et ometi võib ostja jaoks pikas perspektiivis osutuda sel aastal soetatud kodu soodsamaks, sest järgmise aasta kinnisvarahindades kajastub uue valitsuse planeeritav maksumuudatuse mõju. „Käibemaksu 2% tõus lisab korteri lõpphinnale nii mõnegi tuhande juurde,“ ütles Murer ning lisas, et ostjad peaksid täna arvestama, et üldine hinnatõus mõjutab ka ehitus- ja sisustushindasid.