Avala ärikvartalis alustati Tallinna suurima päikesepargi rajamist

18.08.2020

Avala ärikvartalis Veerenni asumis alustati Tallinna suurima ja moodsaima päikesepargi rajamist. Soodsate ilmastikutingimuste korral katab päikesepark mai algusest kuni augusti lõpuni kogu kvartali energiavajaduse.

Spetsiaalselt just Avala tarbeks loodav päikesepark tõstab kvartali energiatõhusust ja vähendab oluliselt selle süsiniku jalajälge.
Päikesest energia tootmine on tegemas võidukäiku kogu maailmas. Selle taga on päikesepaneelide tehnoloogia kiire areng, mis on muutnud päikeseenergia tootmise viimastel aastatel oluliselt efektiivsemaks ja soodsamaks. Vaatamata pikale talvele, mil päikest paistab vähe, on päikesejaamu kerkinud jõudsalt ka Eestis ning aasta lõpuks ületab päikeseelektrijaamade koguvõimsus 110 MW. Samuti leiab üha rohkem päikesepaneele tee kodumajapidamistesse ja ärihoonetesse.
Avala lahendus on aga Eestis ainulaadne, sest päikeseenergiat hakatakse tootma mitte mõne üksiku hoone vaid kogu kvartali tarbeks.

Päikesepaneele lisatakse vastavalt vajadusele

Sügisel valmiv päikesepark areneb orgaaniliselt koos kvartaliga. Kaamos Grupi energeetika valdkonna juhi Mihkel Looritsa sõnul suurendatakse päikeseelektrijaama peagi valmiva ehituskaupade poe DEPO katusel vastavalt tarbijate arvu kasvamisele.
“Kui elektrile tekib suurem nõudlus näiteks elektriautode tuleku näol, mille laadimise valmiduse oleme loonud piisava reserviga, siis vastavalt sellele saame koheselt suurendada päikeseenergia tootmisvõimsust kuni 1400 kW-ni, katmaks kõikide tänaste ja tulevaste üürnike vajadusi,” rääkis Loorits.
“Roheline elekter vähendab süsiniku jalajälge ja me käime ajast ees,” märkis Loorits.
Kuigi eesmärk ei ole elektrit võrku toota, siis vajadusel on see võimalik, kui kvartalis toodetud elektrienergiat peaks üle jääma. “Teoreetiliselt aga saame päevasel ajal kogu kvartali elektrienergiavajaduse kaetud selliselt, et ülejääki ei tohiks tekkida. Loorits tõdes, et just keskkonnasäästlikkuse aspektist lähtuvalt on mõttekas toota kvartali sees kohapeal nii palju energiat, kui kvartal seda konkreetsel ajahetkel vajab. “Mida kaugemalt elekter tuleb, seda suurem on tema süsiniku jalajälg hoolimata sellest, kas see on roheliselt toodetud või põhineb fossiilsetel kütustel,” selgitas Loorits.

Kui elektrienergia vajaduse katmiseks on Avalas mõeldud päikeseenergia peale, siis kütte ja jahutuse tarvis on kasutusele võetud energiavaiad, mille abil saavutatakse koos kaugküttest saadava biomassil põhineva taastuvenergiaga võimalikult roheline lahendus hoone kütmiseks ja jahutamiseks.
“Nii palju, kui saame energiavaiade abil soojendamiseks ja jahutuseks kuluvat energiat kokku hoida, seda ka teeme. See aitab jällegi vähendada kaugkütte osakaalu,” märkis Loorits.
Tipptasemel päikesepark

Avala päikesepargis tuleb kasutusele paneelitüüp, mis on päikeseenergia kontekstis tehnoloogia tipptase.

Looritsa sõnul pole sellised paneelid veel nn põlluparkidesse jõudnud, kuid ta usub, et lähiajal on ka see tulenevalt uutest ja efektiivsematest lahendustest muutumas.
Kasutatavad päikesepaneelid on vanematest ligi kolm protsenti efektiivsemad, mis on saavutatud peamiselt paneeli tehnoloogilise muutmise teel, millega on vähendatud elektrilisi kadusid. Päikeseenergiat tootvad elemendid on siiani samaks jäänud, kuid päikeseelemendi efektiivsuse tõstmise potentsiaali on USA energeetikaminiteeriumi riikliku taastuvenergia laboratooriumi (NREL) poolt väljastatud laboriandmetel antud materjalis veel vähemalt viie protsendi jagu.

Päikeseelektrijaamast loodetakse Avala kvartalis olevatele rentnikele väärtust luua kuni selle tehnoloogilise eluea lõuni, mida hinnatakse vähemalt 35 aasta pikkuseks.
Lisaks päikeseenergia tootmisele ja lokaalsele küttele rakendatakse Avalas energiatõhususe tagamiseks ka teisi lahendusi nagu moodsaid isolatisoonimaterjale, soojustagastusega ventilatsioone ja automaatikaseadeid, mis tagavad ärikvartalile LEEDi Gold sertifikaadi ja A-energiaklassi. See kõik teeb Looritsa kinnitusel Avalast ühe keskkonnasõbralikuma ja tulevikku vaatava büroohoonete kompleksi Eestis, mis tagab olulise kõrvalkulude säästu just energiakasutuse osas võrreldes tänaste kasutuses olevate büroodega, mis on üldjuhul D-energiaklassi hooned.

Loe rohkem Avala ärikvartalist avala.eu

Tagasi