Sisekujundaja annab soovitusi uue korteri sisustamiseks – parimatest mööbliaitadest DIY lahendusteni

08.11.2022

Kaamos Kinnisvara annab ühele inimesele aastaks kasutada uhiuue sisustatud korteri. Tasuta korterile on kandideerinud sadu inimesi, ent võimalus soovijana üles anda kestab veel nädala lõpuni. Millest ammutada korteri kujundamisel inspiratsiooni ja milliste põnevate lahendustega tervikut luua, selgitab auhinnaks välja pandud korteri sisekujundaja Maarja-Liis Rüütel. Muuhulgas saab häid soovitusi nii taskusõbraliku mööbli leidmiseks kui selle hooldamiseks.

Võimalus kandideerida uue korteri omanikuks ja saada aastaks tasuta uhiuus kodu Vikimõisa elukvartalis on kestnud veidi üle kahe nädala. Kaamos Kinnisvara turundusjuhi Maris Pukki sõnul on tänaseks laekunud juba pea pooltuhat lugu, mis igaüks on omamoodi eriline ja südantliigutav. „Arvestades Eesti inimese vaoshoitust ja kommet hoida kõik raskused enda teada, siis oleme meeldivalt üllatunud, kui avatult on osalejad olnud kandideerima ja oma lugusid siiralt rääkima,“ ütles ta ja lisas, et selline elementaarne asi nagu puhas, soe ja turvaline kodu, võib tunduda kättesaadav kõigile, aga on tegelikkuses sellest kaugel.

„Kui küsida, kas nad kõik väärivad seda korterit, siis vastus on jah, ja enamgi veel. Läbivaks jooneks on just soov alustada puhtalt lehelt. Olgu selleks uued töövõimalused, kokku- või lahkuminek kaaslasest või võimalus panna kõrvale see puuduolev summa, millega aasta jooksul omale päris kodu soetada,“ rääkis Pukk. Lisaks on tema sõnul neidki, kes võtnud vaevaks anda märku abivajavatest lähedastest, toetades neid heade sõnadega ja soovides neile paremat elu.

Kuidas valmis auhinnaks välja pandud korter ja milliseid häid nippe oma kodu sisustamiseks kaasa võtta, selgitab aga Kaamos Kinnisvara sisekujundaja Maarja-Liis Rüütel.

Kui uut ja tühja kodu sisustada, siis millest tasuks alustada?

Kõigepealt võiks välja otsida erinevaid pilte sisustusstiilidest ja erinevatest ruumidest, mis väga meeldivad. Seejärel võiks kaardistada uue kodu iseärasused ja mõelda, kas neid annaks kuidagi esile tuua ja rõhutada, lisades olemasolevale pinnale iseloomu ning unikaalsust. Inspiratsioonipiltidest võiks vaadata, mis elemendid sobiksid uude koju nii välimuse kui mõõtmete poolest. Seejärel võiks välja valida sama kategooria erinevad tooted ja hakata sisustust tubadepõhiselt kombineerima. Nii peaksid lõpuks selguma ka võidu kombinatsioonid.

Milliseid stiile on korteri sisustamisel kasutatud?

Korteris paistavad eeskätt silma Scandinavian ja Contemporary stiil. Skandinaavialik on esindatud mahedate valgete ja hallide toonidega, kuhu sisse on pikitud musti elemente. Contemporary ehk kaasaegne stiil tuleb esile eelkõige mööbli vormidest. Praegusel ajal on interjööris moes voolavad vormid, mida korteris on palju.

Kust on pärit mööbliesemed ja millistest poodidest tasub neid soetada?

Üllataval kombel müüb Mööbliait lisaks klassikalisele Ameerika ja Inglise stiilis mööblile ka mõningaid modernsemaid skandinaavialikke tooteid. Diivan ja tugitool on sealt pärit. Nende kvaliteet on väga hea ja hind veelgi parem. Elutoa kaunis villane vaip on soetatud Perennest, kus on samuti mõistliku hinnaga moodsaid tooteid. Zara Home´ist on pärit söögilaua kohal olev lamp. Mainimata ei saa jätta H&M Home´i.

Osad mööbliesemed on tehtud käsitööna?

Elutoa söögilaud ja TV kapp on käsitööna valmistatud taaskasutatud vineerist. Vineer võib esmapilgul tunduda teisejärguline materjal, aga on tegelikult väga heade omadustega vastupidav puitmaterjal. See koosneb 3mm paksustest puiduplaatidest, mis on omavahel keskkonnasõbraliku liimiga liimitud. Seda on võimalik ka väga erinevalt viimistleda, andes nii visuaalselt palju valikuid.

Kui leiad poest peaaegu ideaalse asja, aga mingi väike detail on vale, kuidas seda ise korda teha?

Kui eelarve on väga piiratud, siis on kaks võimalust. Sa kas ostad kõige odavama asjad ja lepid kesise tulemusega või ostad mitte täiuslikud asjad ja muudad need vastavalt oma nägemusele täiuslikuks. Vikimõisa auhinna korteris kleepisin ma diivani ja tugitooli soklid ning lisaks ka magamistoa voodi jalad spetsiaalse musta lindiga üle. Eesmärgiks oli muuta esemed üksteisega sobivamaks. Erinevaid väikeseid detaile on tihtipeale üsnagi jõukohane ka algajal sisustajal ümber teha. Vaja on ainult enne natukene uurida, millised on erinevad võimalused ja kuidas on kõige mugavam seda teha.

Millega arvestada valgustite valikul?

Valgustite puhul ei soovitaks ma ühte ruumi liiga palju erineva välimusega pilkupüüdvaid valgusteid kuhjata. Näiteks elutoa puhul sobis Vikimõisa korterisse söögilaua kohale valgusti, mis oleks selle ruumi kõige esiletoodum valgusti. Söögilaua kohale on kindel ja turvaline valik suuremamõõduline rippvalgusti. Kindlasti peaks mõtlema läbi ruumi üldvalgustuse. Antud korteris on elutoas üldvalgustus tagatud köögis ja elutoas oleva siinivalgustusega. Siinivalgustite boonuseks on see, et üldjuhul on võimalik siinile veel valgusteid juurde lisada, kui selleks peaks olema vajadust. Magamistoas võiks olla mahedam ja kollasem valgus, sest liiga hele ja külm valgus võib muuta inimese enne magama minekut ärksaks.

Kuidas hooldada mööblit nii, et see püsiks pikemalt värske?

Puidu puhul ei soovitata kasutada kanget keemiat. Kõige parem on puitpindu pesta märja lapi ja nõudepesuvahendiga. Käsnad ei ole hea valik, kuna need kraabivad pindu. Lisaks võiks aegajalt vahatada puitpinnad üle spetsiaalsete hooldusvahadega. Pehme mööbli puhul aitab kõige paremini eseme eluiga pikendada, kui panna argipäeval istumise alla mõni tekk või lina. Sellisel juhul määrduvad pinnad vähem ja mööbli kattematerjali tekstuur püsib kauem värske.

Kas väiksema ruumi sisustamine on lihtsam kui suure?

Iga ruumi, olgu ta siis väike või suur, sisustamise lihtsus oleneb ruumi võimalusest ja planeeringust. Üldjuhul on kõige kergem sisustada keskmise suurusega pindu, kuna standardsed mööbliesemed mahuvad sinna tõenäoliselt ära. Kui ruum on väga väike, tuleb hakata otsima väga kindlate mõõtudega tooteid ja tihtipeale minna eritellimusmööbli teed. Väga suurte ruumide sisustamisel on aga oht, et ruum ei jää hubane.

Mõni lõbus seik, mis korterit sisustades juhtus?

Kõige rohkem mõttetööd tuli mul teha elutoa maalidega. Mul oli kindel nägemus, et sinna korterisse ei sobi midagi keskpärast. Kuna päris kunst on väga kallis, siis püüdsin olla loominguline ja soetasin IKEAst kaks suuremõõdulist pildiraami. Seejärel ostsin kaks hallimustrilist postrit. Juba enne nende kokku panemist sain aru, et nad vajavad elu juurde. Seejärel ostsin ühelt digital artistilt kaks kõrge kvaliteediga kärtsroosat pilti ja lasin need fotostuudios ilmutada. Lõikasin kujutised välja ja kleepisin postritele. Sedasi sündiski korteri kunst – nii jooksu pealt.

Sinu lemmik osa sisustatud Vikimõisa korterist?

Minu lemmik on elutuba-köök. Kui varasemalt on räägitud, et kodu süda on köök, siis selle korteri puhul on tuumaks kogu elutoa-köögi ala. See on ideaalne koht inimeste võõrustamiseks ja küllakutsumiseks. Kogu ruumi interjöör julgustab inimesi mõnusalt üksteise seltsis aega veetma ja vestlema. Samas on see ruum ka ideaalne muude tegevuste jaoks nagu lugemine või teleka vaatamine.

Kaamos Kinnisvara tasuta korteri konkursile on võimalik avaldus esitada veel 13. novembrini siin: https://kaamos.ee/vikimoisa/tasutakodu/